Zadawanie pasz systemem TMR oraz PMR – paszowozy

Jednym z kluczowych aspektów w czasie wybierania wozu paszowego jest jego zapotrzebowanie na moc. Zawsze należy to sprawdzić, a dopiero później decydować, czy warto kupić paszowóz. Wóz paszowy zawsze powinien być kompatybilny z ciągnikiem.

Główne czynniki wpływające na wybór paszowozu

tanie wozy paszoweTylko wtedy praca z paszowozem jest łatwa i nie nastręcza żadnych problemów. Przed zakupem należy też sprawdzić, czy wóz paszowy jest zaopatrzony w wagę. To ważne, bo dzięki wadze można dokładnie odważyć konkretne składniki paszy przed ich wymieszaniem. W maszynie powinien być także frez, a do tego przeciwnoże. Kupujący powinien też zwrócić uwagę na kierunek wysypu paszy. Z kolei rozmiary paszowozu będą uzależnione od wielkości hodowli. Do zalet wozu paszowego należy z pewnością zwiększenie ekonomiki hodowli bydła. Skracamy w ten sposób czas potrzebny nie tylko na przygotowanie paszy, ale też na jej zadawanie. Takie tanie wozy paszowe można znaleźć nawet w sieci – najczęściej są to wozy używane. Zastosowanie dawek pełnoporcjowych w paszowozach będzie zwiększać wydajność krów mlecznych. To z kolei polepszy wyniki finansowe gospodarstwa. Przy wyborze wozu paszowego warto zwrócić uwagę na system żywienia. Inne paszowozy wybiera się w przypadku żywienia TMR, a inne w przypadku PMR. TMR to Total Mixed Ration, a PMR to Partial Mixed Ration.

Warto wziąć po uwagę częstotliwość zadawania paszy oraz kierunek rozwoju gospodarstwa. Progiem opłacalności zakupu wozu paszowego jest stado z 40 krowami. Nie opłaca się więc kupować wozów paszowych przy mniejszych stadach. Można ewentualnie zakupić najmniejsze na rynku wozy paszowe, które mają pojemność zaledwie od 3 do 5 m3. W odróżnieniu od wielu innych maszyn w gospodarstwach mlecznych wozy paszowe są stosowane każdego dnia. Dlatego warto zastanowić się przed ich zakupem.