Nanoszenie cienkiej warstwy laminatu na różne powierzchnie, wymaga odpowiedniego sprzętu. Wałki przystosowane do laminatu są znacznie trwalsze niż proste akcesoria do nakładania farb. Najczęściej wałki szkutnicze produkowane są z metalu, np. aluminium. Sprawdzają się przy nanoszeniu powłok laminatu i forniru. Służą też do konserwacji mebli drewnianych i podłóg.
Jak aplikować laminat na powierzchnie drewniane?
Jeśli chcemy zabezpieczyć powierzchnie drewniane i wykończyć je warstwą laminatu, potrzebne będą profesjonalne akcesoria. Wałki do laminatu są wyjątkowo trwałe. Wykonuje się je z aluminium, mocnego silikonu lub gumy. Powierzchnia takiego wałka w odróżnieniu od pędzli, powinna być idealnie gładka i nie wchłaniać płynu. Wałek szkutniczy służy typowo do zabezpieczania jachtów. Nabłyszczający i chroniący drewno laminat powinien zostać naniesiony w profesjonalny sposób. To bardzo precyzyjna, zaawansowana technicznie czynność. Dlatego wałki dla profesjonalistów są produkowane z wysokiej jakości materiałów. Mogą być używane wielokrotnie. Po aplikacji laminatu na konkretną powierzchnię, należy dokładnie wyczyścić rączkę i głowicę obrotową. Dzięki specjalnym stopom aluminium, możliwe jest szybkie i bezpieczne wyczyszczenie narzędzi. Aluminiowy wałek do forniru można z powodzeniem używać przy konserwacji drewnianych mebli i innych powierzchni zabytkowych, np. stolarki drzwiowej, schodów, okien.
Laminat należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta. Płyn najlepiej rozprowadzać po powierzchni za pomocą specjalnego wałka. Akcesoria do laminowania i fornirowania wykonane są z trwałych materiałów, które posłużą nalata. Aluminium, guma lub silikon, pozwalają na szybkie i proste czyszczenie. Są odporne na większość środków chemicznych.