Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat Polacy stali się bardziej świadomi, jeśli chodzi o dbanie o własne zdrowie i kondycję fizyczną. Coraz więcej osób uprawia sporty na świeżym powietrzu latem, oraz w obiektach sportowych w zimniejszych miesiącach.
Jaką podłogę wybrać?
Wzrost zainteresowania sportem wpłynął także na pojawienie się wielu nowych siłowni oraz na poprawienie stanu istniejących już stadionów i hal sportowych. W obiektach sportowych najważniejszym elementem jest odpowiednia nawierzchnia, która wpływa na komfort uprawiania każdego sportu. Najbardziej popularne podłogi sportowe są wykonane z naturalnego drewna, które jest elastyczne i ekologiczne. Podłogi drewniane montuje się na legarach, dzięki temu powstaje przestrzeń powietrzna, między płytą a betonową wylewką, która tłumi hałas oraz energię udarową. Na płycie OSB montowane są deski sportowe, zabezpieczone kilkumilimetrową warstwą lakieru. Lakier wykorzystywany do zabezpieczenia drewna pozwala na malowanie lub przyklejanie linii na jego powierzchni, jednak jego głównym zadaniem jest ochrona delikatnego drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednio zabezpieczona podłoga będzie służyć przez dziesięciolecia. Podłogi drewniane zwykle są wykorzystywane na większych obiektach sportowych, takich jak stadiony i hale. W mniejszych, czyli siłowniach i klubach fitness, częściej możemy spotkać podłogi wykonane z tworzyw sztucznych. Zwykle są one wykonane z winylu lub żywicy poliuretanowej oraz zabezpieczone od spodu pianką PVC i wzmocnione warstwą włókna szklanego.
Od dobrze wykonanej podłogi w obiekcie sportowym, zależy komfort osób korzystających z danego obiektu, oraz tych, które przebywają w okolicznych budynkach. Prawidłowo wykonana podłoga będzie tłumić odgłosy biegania oraz odbijania piłki, które mogą być uciążliwe.