Skuteczny nawóz naturalny

Wszelkie warzywa są bardzo cennym składnikiem naszej diety, który powinien być dostarczany każdego dnia. Większość z nas je kupuje w sklepach spożywczych, na targowiskach lub w supermarketach. Jednak są też tacy, którzy je samodzielnie uprawiają.

Czym nawozić warzywa?

naturalny nawóz do warzywChyba każdy, kto choć raz spróbował prowadzić domowy ogródek lub szklarnię wie, że nie jest to łatwe zadanie. Ileż to razy ze sporego wysiewu otrzymaliśmy jedynie kilka sztuk marchwi, ogórków czy sałaty w miniaturowej wielkości. Co prawda rośliny do wzrostu potrzebują wody i światła, ale także muszą być zasilane. Liczy się też rodzaj ziemi, w jakiej je sadzimy i moment wysiewu. Doświadczony ogrodnik wie co i kiedy trzeba zasiać oraz jaki naturalny nawóz do warzyw stosować. Zasila się domowe kwiatki i tak samo trzeba postępować z warzywami, ponieważ one chłoną cenne składniki z ziemi. Jeżeli będzie ona uboga w cenne pierwiastki, to nie możemy się spodziewać dużych plonów. Warzywa najlepiej wzmacniać naturalnymi nawozami, gdyż mamy wtedy pewność, że otrzymane produkty będą ekologiczne i zdrowe. Specjaliści zalecają aby stosować obornik, kompostownik lub gotowe naturalne zamienniki. Obornik składa się z odchodów i moczu zwierząt oraz ze ściółki, które przez odpowiedni sposób fermentowały. Trzeba pamiętać, że jest on bardzo mocno skoncentrowany i można go stosować w wersji rozcieńczonej. Podobnie działa kompostownik, który także można samodzielnie robić z odpadów roślin ogrodowych. Jeżeli nie mamy możliwości ich robienia, to warto sięgać po gotowe produkty.

W zdecydowanej większości warzywa są dorodne, soczyste i smaczne, dzięki odpowiednim nawozom, ponieważ to z nich rośliny czerpią cenne składniki odżywcze, które przekładają się na wielkość i jakość plonów. Gotowe nawozy są w formie płynu lub granulatu.