Jak przeciętne małżeństwo z długim stażem, spieram się z żoną średnio raz na tydzień. Czasem ja ustępuję jej, czasem ona mi, czasem idziemy na kompromis. Ostatnim razem spór dotyczył ogrzewania naszego domu, który obecnie projektujemy. Ja postawiłem na tradycyjne, a żona usłyszała u znajomych o ogrzewaniu nadmuchowym.
Czy ceny pieców nadmuchowych są wysokie?
Oboje w tym temacie wiedzieliśmy to samo, czyli tyle ile nam ktoś powiedział. Żadne z nas nie jest ekspertem. Ona usłyszała od koleżanki, że jest bardzo zadowolona, ja słyszałem, że warto się jednak nad tym zastanowić. Poszukaliśmy plusów i minusów ogrzewania nadmuchowego. Cena – podobna do zwykłego. Żona upierała się, że będzie dobra wentylacja, latem może służyć za klimatyzację. Ja wiedziałem, że w przypadku awarii bardzo szybko zrobi się zimno, żona na to, że mamy twardą wodę i że zdarzało się, że zamarzała zimą. Z piecem nadmuchowym to nie będzie istotne. Postanowiłem odpuścić. W końcu sam nie wiedziałem co będzie lepsze. Może jednak piec nadmuchowy cena jego nie odrzucała, więc nie miałem argumentów. Postanowiliśmy spróbować i na etapie projektu zrobić ogrzewanie nadmuchowe. Argumentem, który mnie przekonał do pieca – była spora oszczędność w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. Przyjęliśmy, że warto spróbować. Zostało nam porównać ceny i producentów. Mieliśmy teraz czas, już na wybranie odpowiedniego pieca. Reszta elementów, w pomieszczeniach miała być niewidoczne co było zdecydowanie zaletą tego typu ogrzewania.
Jak się często w życiu okazuje, idealnie nie wyszło. Może i dobrze, bo ideałom się nie ufa. Decyzji nie żałujemy. Jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Prawie wszystko, bo nasz nowy dom jest zachwycający, i patrząc na całokształt razem z żoną żadnych minusów nie widzimy. Pełna satysfakcja.