Odpowiednie znakowanie produktów jest aspektem kluczowym dla dalszej ich eksploatacji. W każdym zakładzie produkcyjnym wdrożone są procedury, które mają na celu dokładne oznakowanie produktu, który powstaje. Jest to uwarunkowane normami, które narzucają odpowiedni sposób znakowania. Jak się okazuje podczas późniejszego użytkowania danego produktu często zachodzi potrzeba sprawdzenia pewnych parametrów technicznych, które z reguły są umieszczane na tabliczkach znamionowych.
Kluczowe parametry dostępne na tabliczce znamionowej
Szczególnie często potrzeba taka zachodzi w branży elektrycznej i elektronicznej. W takim przypadku tabliczka znamionowa często jest nieoceniona. W przypadku starych maszyn i silników elektrycznych, które już nie są na bieżąco produkowane znakowanie to odgrywa kluczową rolę. Przeanalizujmy sytuację, w której awarii ulega silnik. Naprawa ze względów ekonomicznych jest nieopłacalna lub niemożliwa. W takim przypadku należy dobrać zamiennik silnika lub urządzenie o możliwie najbardziej zbliżonych parametrach. Oczywiście zawsze można zaczerpnąć porady u producenta tego rodzaju maszyn. Niestety sprawa często się komplikuje jeśli model silnika który uległ awarii, nie jest już produkowany. W takim przypadku często jedynym sposobem na dobranie innego, podobnego urządzenia jest dobór względem parametrów technicznych umieszczonych na tabliczce znamionowej urządzenia. Dzięki tabliczkom znamionowym możliwe jest bardzo szybkie porównywanie parametrów.
Oprócz tego najważniejsze parametry odnośnie danego urządzenia mamy zawsze pod ręką. Nie trzeba szukać ich nigdzie indziej. Mamy również pewność, że parametry, które są wymienione na tabliczce znamionowej pokrywają się ze stanem rzeczywistym. W Internecie często mogą występować błędy, które wynikają z pomyłki lub niedopatrzenia. Tabliczka znamionowa jest pewnym źródłem, z którego można korzystać przy różnych sposobnościach.