Rekuperator – serce całego systemu wentylacji

Rekuperacja, nazywana również wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań nie tylko w przypadku domów oszczędzając energię. Możemy ją zamontować wszędzie i w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Co warto wiedzieć o rekuperatorach?

RekuperatoryWiele osób budując dom zastanawia się nad montażem rekuperacji a mianowicie nad tym czy jest to opłacalne. Na wielu forach internetowych oraz na stronach możemy znaleźć sprzeczne informacje, ponieważ jeden użytkownik pisze, że montaż całego systemu jest nie opłacalny, gdyż nie prawdą jest oszczędność kosztów na poziomie około 45%. Natomiast inny użytkownik pisze, że jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić. Czy to prawda? Tak, jeśli tylko cały system zostanie prawidłowo zamontowany. Jeśli nie to nie zaoszczędzimy ani grosza. Dlatego w tym przypadku bardzo duże znaczenie ma wybór profesjonalnej firmy z dużym doświadczeniem, która wie jak powinno się montować rekuperatory. W innym przypadku będziemy tym pierwszym użytkownikiem, który uważa że został oszukany i wydał pieniądze na marne. W przypadku wentylacji mechanicznej należy pamiętać o regularnym dbaniu o rekuperator bo dzięki temu będziemy mogli użytkować urządzenie przez wiele lat. Bardzo ważna jest regularna wymiana filtrów, które zawierają sporo zanieczyszczeń, które zostają po oczyszczaniu powietrza. Warto również raz na trzy lata skorzystać z usług serwisu, który sprawdzi urządzenie oraz sprawność działania całego systemu.

Sama zdecydowałam się na montaż rekuperacji w swoim domu i jestem bardzo zadowolona z tej decyzji, ponieważ przez całą dobę mogę cieszyć się czystym i świeżym powietrzem bez względu na to ile osób akurat znajduje się w domu. Poza tym nie muszę otwierać okien, prze które bardzo często przedostają się do pomieszczeń nieprzyjemne zapachy.