Po co stosuje się lampy solarne?

Ze względu na rosnące koszty zużycia energii elektrycznej oraz coraz większe zanieczyszczenie środowiska konieczne staje się poszukiwanie sposobów optymalizacji, a co za tym idzie zmniejszenia zapotrzebowania na prąd. Największy wpływ na tą sytuację mają duzi odbiorcy tacy jak chociażby miasta. Właśnie tam każdego dnia potrzebna jest duża ilość energii do normalnego funkcjonowania firm czy obywateli.

Zalety lamp solarnych

lampa solarnaW niektórych sektorach można jednak obciąć zużycie i bardziej racjonalnie wykorzystać dostępne zasoby. Dobrym przykładem jest chociażby oświetlenie ulic i miejsc publicznych. Do tej pory w tym celu w głównej mierze wykorzystywane były lampy wyładowcze. Takie źródła światła potrzebują sporo energii żeby wygenerować pożądany strumień świetlny. Niemniej na rynku dostępne są już rozwiązania, które pozwalają je zastąpić i zoptymalizować ilość potrzebnego prądu. Można tutaj przywołać urządzenie takie jak lampa solarna, która wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytworzenia potrzebnej do zasilania źródła światła energii. Źródłem światła w takich konstrukcjach są przeważnie diody elektroluminescencyjne, które cechuje bardzo duża sprawność oraz niezawodność. Dzięki do wygenerowania pożądanego strumienia światła potrzebne jest przeważnie kilkadziesiąt procent mniej energii niż w przypadku źródeł wyładowczych.

Jest to bardzo korzystne. Lampy solarne są zasilane przy pomocy odnawialnych źródeł energii takich jak panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Energia pozyskana w trakcie dnia jest magazynowana w akumulatorach, które ją oddają w momencie zapotrzebowania. Dzięki temu konstrukcja nie musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej. Jest to często wykorzystywane w przypadku parków czy innych miejsc publicznych, gdzie podłączenie do sieci jest utrudnione.