Nowoczesne elewacje aluminiowo szklane

W polskiej architekturze wielkich miast od wielu lat niezmiennie prym wiodą aluminiowo szklane systemy fasadowe. Wydają się one być obowiązkowym elementem projektu każdego budynku użyteczności publicznej. Niemal każdy z nich ma przeszkloną co najmniej jedną ścianę.

Zastosowanie aluminiowo szklanych elewacji

funkcjonalne elewacje aluminiowo szklanePierwsze  skojarzenie ze szklaną fasadą, to wieżowce, które wydają się być skonstruowane wyłącznie z tego materiału. Zazwyczaj w takich budynkach mieszczą się kompleksy biurowe i hotele. Niewątpliwie są ozdobą i znakiem rozpoznawczym każdego dużego miasta. Ale nie tylko. Nowoczesne centra handlowe posiadają funkcjonalne elewacje aluminiowo szklane, dzięki którym można podziwiać panoramę miasta, pijąc pyszną herbatę w ulubionej kawiarni, niezależnie od tego, na którym piętrze się znajduje w lokalnej galerii handlowej. Najczęściej w biurach, stosuje się szklane ścianki działowe. Pojawiają się też śmiałe projekty bibliotek ze szklanymi dachami. Naturalne światło, nadaje takim miejscom oryginalnego charakteru, a także pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Szklane fasady zapewniają też dobrą izolację cieplną, dzięki czemu, zimą można oszczędzić na ogrzewaniu, a latem w budynku jest chłodniej. Tego typu elewacje muszą spełniać normy odnośnie wytrzymałości na obciążenie wiatrem, śniegiem i tłumem, sprawdza się ich przepuszczalność powietrza, wodoszczelność oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Muszą też spełniać wymogi przeciwpożarowe, termiczne i akustyczne.

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy, jest funkcja dekoracyjna. Szklane panele można powycinać i ułożyć w różne fantazyjne kształty, lub można wybrać szkło barwione czy z wydrukowanym wzorem. Przeszklone dachy i ściany nadają budynkom nowoczesnej lekkości i naturalności.