Kto powinien zamontować nowoczesne oświetlenie?

W wielu domach poszukiwane są rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na określone media. To z kolei pozwala poczynić oszczędności co przekłada się na finanse gospodarstwa. Kluczowym zagadnieniem wydaje się sprawdzenie i przeanalizowanie w jaki sposób zużywana jest energia. W tym celu należy skontrolować działanie odbiorników, a więc kiedy i przez jaki czas są włączane.

Zalety LED-owych opraw świetlnych

montaż oświetlenia ledNastępnym krokiem jest weryfikacja zapotrzebowania na energię poszczególnych odbiorników. Informacje na ten temat można znaleźć na etykietach lub opakowaniach do nich dołączonych. Szczególnie istotne są kwestie związane z oświetleniem. W wielu domach nadal bowiem są używane tradycyjne żarówki, które cechuje niska sprawność. Oznacza to, że część energii jest tracona w postaci chociażby ciepła. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się montaż oświetlenia led, które cechuje zdecydowanie wyższa sprawność, trwałość oraz niezawodność. Dzięki temu oprawy bazujące na diodach LED zużywają zdecydowanie mniej energii przy jednoczesnym zapewnieniu takich samych lub nawet lepszych parametrów. Podczas wyboru źródeł światła należy zwrócić szczególną uwagę na parametry takie jak: temperatura barwowa, współczynnik oddawania barw czy kąt rozsyłu. Dodatkowo wewnątrz budynków w większości przypadków bardzo dobrze sprawdzą się oprawy, które posiadają stopień IP20.

W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka stosuje się przeważnie oprawy IP44. Niemniej jednak na zewnątrz zachodzi potrzeba zastosowania odporniejszych rozwiązań, które powinny najlepiej posiadać stopień ochrony IP65. Warto również wspomnieć, że materiał z którego wykonana jest obudowa musi być odporny na oddziaływanie środowiska. Dobrym przykładem jest chociażby oddziaływanie skrajnych temperatur, promieniowania słonecznego czy opadów atmosferycznych.