Kreatywna szkoła i systemy fotowoltaiczne

Spotkałam się ostatnio z bardzo ciekawym przypadkiem szkoły, która naprawdę w nietypowy sposób działa na wyobraźnię i kreatywność uczniów.

Systemy fotowoltaiczne i ich budowa

systemy fotowoltaiczneOczywiście są w niej takie rzeczy jak lekcje fizyki, matematyki czy wf-u również. Jednak zajęcia dodatkowe, po lekcyjne już przyciągają uwagę osób nawet postronnych. Przede wszystkim liczba biorących w nich udział uczniów robi wrażenie. Zajęcia te mają na celu zgłębić temat niekonwencjonalnych źródeł energii. Tak na przykład przed tygodniem tematem były instalacje fotowoltaiczne. Niektórzy z nas, dorosłych nawet nie wiedzą co to jest i do czego służy. W tej szkole postawili na to, że uczeń zainteresowany tematem jest w stanie nauczyć się wszystkiego. Nie chodzi w tych zajęciach o to, żeby wyłożyć kolejną teorię na ten temat, żeby wiedzieli jakie są korzyści i dlaczego warto. To już wiedzą, najważniejsze jest zgłębienie wiedzy w taki sposób, aby wiedziały jak i z czego te systemy fotowoltaiczne są zrobione. Uczą się tam jak samodzielnie zrobić swoją wersję takiego panela. Najważniejsze materiały, które są im potrzebne do zbudowania instalacji oczywiście dostają od szkoły. A sam fakt, że robią rzeczy tak nowoczesne i trudne sprawia, że są bardzo chętni i zadowoleni. Trudnym do wykonania było zbudowanie wiatraka,to tak zwana dzisiaj domowa elektrownia wiatrowa. Jednak poradzili sobie.

Byli kreatywni, skonstruowali wszystko tak, aby otrzymać miniaturową wersję, jednak całkowicie działającą i spełniającą wszystkie swoje funkcje. Tego typu zajęcie naprawdę pomagają w kształtowaniu kreatywnej i przede wszystkim samodzielnej młodzieży.