Wiele współczesnych domów posiada zainstalowane moduły inteligentnego domu, tak zwane systemy Smart Home. Pozwalają one zautomatyzować znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz budynku instalacje, a tym samym mają na celu znacznie poprawić komfort domownikom. Moduły można instalować nie tylko w nowoczesnych budynkach.
Przykład łączenia się systemów Smart Home
Obecnie system Smart Home pozwala integrować ze sobą wiele urządzeń oraz sterować nimi zdalnie, na przykład za pomocą telefonu. Jest to możliwe dzięki bramkom Wi-Fi, czyli modemom, do których podłącza się osobno każdy zainstalowany system inteligentnego domu. W większości przypadków jedna taka bramka wystarczy, aby całym domem można było zarządzać z również podłączonego do niej telefonu. W aplikacji dostępne jest kilka interesujących funkcji. Można sterować między innymi ogrzewaniem, czyli ustalać temperaturę w wybranych pomieszczeniach, lecz można również zarządzać przepływem prądu w gniazdkach. Zintegrowane gniazdko z aplikacją umożliwia na przykład odłączenie od prądu żelazka lub sprzętu RTV/AGD w trakcie burzy. Zdalnie można również zarządzać roletami i zasłonami, a także czujnikami otwierania drzwi, okien oraz szafek. Aby było to możliwe, trzeba wcześniej zakupić konkretny moduł i go zainstalować w swoim domu, mieszkaniu lub lokalu. Osoby, które posiadają systemy inteligentnego domu, mogą sterować instalacjami nawet spoza budynku.
Systemy Smart oferowane przez producentów wpływają nie tylko na komfort domowników, ale też na ich bezpieczeństwo. Dzięki różnym czujnikom i innym zintegrowanym systemom można z daleka kontrolować sytuację w pokoju dziecięcym, mieć stały podgląd na otwierane i zamykane okna, a także przeciwdziałać pożarom poprzez zdalne odłączanie urządzeń od prądu.