Jaki plecak do szkoły wybrać?

Troska o zdrowy kręgosłup u dziecka sprawiła, że wrosła produkcja plecaków i toreb ortopedycznych, które są najchętniej wybierane przez rodziców uczniów szkół podstawowych. O tyle, o ile torba nie musi spełniać tak wielu wymogów, by była dopuszczona do sprzedaży, to plecak z certyfikatem ma całą listę wymagań.

Plecak korzystny dla kręgosłupa

plecak szkolnyW profilaktyce wad postawy najważniejsze zagadnienie tyczy się pilnowania, by nasze dziecko w okresie szkolnym miało zapewnione dobre warunki do utrzymywania sylwetki w odpowiedniej pozycji. Ważne jest nie tylko wygodne, dobrze skonstruowane krzesło czy biurko, ale także to, w czym przenoszone są książki, zeszyty i przybory szkolne. Najważniejszą funkcją, jaką spełnia plecak szkolny jest przechowywanie rzeczy niezbędnych na lekcję. Jednak oprócz tego, powinien spełniać normy, jakie nakładane są przez towarzystwa pediatryczne i ortopedyczne. Ciężar plecaka powinien rozkładać się równomiernie na całych plecach i ramionach dziecka, nie dociążając szczególnie żadnej ze stron. Oprócz tego tworzywo powinno być na tyle lekkie, bo nie powodowało dodatkowego obciążenia poza balastem przechowywanych w środku rzeczy. Ponadto, nie bez znaczenia jest również posiadanie przez plecaki odblasków. Obecnie są one wszywane w kilku miejscach plecaka w takim sposób, by dziecko było widoczne na drodze. Solidnie wykonany plecak nie deformuje się, bez względu na poziom swojego obciążenia, toteż powinien posiadać różnego typu wzmocnienia – np. wbudowaną warstwę usztywniającą w miejsce stykania się materiału z plecami dziecka.

Dodatkowym walorem prawidłowo dobranego plecaka będzie dostosowanie rozmiaru do wieku dziecka. Im większy – tym starszemu i wyższemu dziecku będzie odpowiadał. Maluchy będą potrzebowały mniejszych plecaczków. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości plecak, na pewno posłuży dziecku na długo.