Jak wygląda praca administratora serweru?

Współczesna informatyzacja sprawiła, że zaczęliśmy inaczej podchodzić do spraw przechowywania danych. Obecnie większość informacji nie występuje już w obiegu jako zapisane kartki papieru tylko cyfrowo. Do tego nie trzymamy ich także tylko na naszych lokalnych komputerach, lecz na serwerach w sieci, które są zlokalizowane w nieznanych nam miejscach.

Administratorzy serwerów mają pełne ręce roboty

administracja serweramiDane cyfrowe zgromadzone w sieci są zdecentralizowane. Fizycznie jednak ich cyfrowy zapis znajduje się na serwerach, które są w praktyce wielkimi magazynami danych, złożonymi z dziesiątek komputerów. Serwery od dawna już zdominowały przestrzeń cyfrową. Jak jednak wygląda zarządzanie nimi od środka. Otóż osobą odpowiedzialną za zarządzaniem serwerem jest jej administrator lub administratorzy, z tym, że zawsze występuje tutaj jakiś główny administrator, któremu podlegają pozostali. Sama administracja serwerami jest zajęciem typowo dla fachowców w dziedzinie informatyki. Aby się jej podjąć nie wystarczy tylko podstawowa znajomość komputera. Trzeba znać się na strukturach sieci, sprzęcie i wzajemnych ich zależnościach. Administrator pilnuje, aby wszystkie nasze dane bezpiecznie przebywały na dyskach serwerów i były uodpornione na wszelkie awarie, które mogą powodować utratę danych. Dba o kopie bezpieczeństwa i obsługę sprzętu, a do tego zarządza także dostępem do serwera, który może ograniczać osobom niepowołanym.

Obecnie praca administratora to dość trudne zadanie, ze względu na pojawiającą się, coraz większą ilość ataków cybernetycznych, mających za zadanie kradzież danych. Hackerzy nie chcą już tak jak dawniej, tylko niszczyć danych, bardziej zależy im na ich pozyskaniu, gdyż w tej formie są warte dużo więcej. Rolą administratorów jest oczywiście walka z takimi atakami.