Istnieją różne sposoby nawożenia roślin. Jednym z nich jest nawożenie dolistne. Kukurydza jest rośliną, która bardzo dobrze reaguje na ten rodzaj nawożenia. Możemy w ten sposób dokarmiać ją zarówno mikroelementami, jak i makroelementami.
Jak przebiega dolistne nawożenie?
Istnieje spora ilość preparatów przeznaczonych do nawożenia dolistnego. Wybór tego konkretnego zależny jest od stadium rozwoju oraz stanu naszych roślin. Nawożenie kukurydzy dolistne sprawdzi się w przypadku regeneracji roślin po stresach. Dzięki nawożeniu dolistnemu zaopatrzymy kukurydzę w potas – składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju kolby kukurydzy. Nawożenie dolistne dostarcza również fosforu, który z kolei jest niezbędny do rozwoju systemu korzeniowego, a także wykształcania ziarna. Preparatów do dolistnego nawożenia jest naprawdę sporo. Łatwo jest popełnić w wyborze błąd, który sprawi, że nasze plony nie będą takie, jak byśmy chcieli. Kukurydzę jest najlepiej dokarmiać dolistnie we wcześniejszych fazach rozwoju. Pamiętajmy o tym, że wbrew powszechnie krążącym opiniom, kukurydza ma bardzo duże wymagania pokarmowe. Ich niezaspokojenie niestety grozi utratą części lub całości plonów. Warto jednak zaznaczyć, że taki oprysk powinien być stosowany jedynie prewencyjnie, a nie objawowo. Jeśli chodzi o kukurydzę, to często mamy do czynienia z tzw. ukrytym niedoborem – zwłaszcza jeśli chodzi o mikroelementy. Ukrytego niedoboru najczęściej nie jesteśmy w stanie w ogóle zaobserwować. Ukryty niedobór może prowadzić do obniżki plonów.
Decydując się na uprawę kukurydzy, starajmy się zapewnić jej jak najlepsze warunki. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni cieszyć się plonami, które z pewnością nas zaskoczą. Wybierając nawozy, stawiajmy na te najwyższej jakości. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze dawki.