Jak nawozić dolistnie?

Istnieją różne sposoby nawożenia roślin. Jednym z nich jest nawożenie dolistne. Kukurydza jest rośliną, która bardzo dobrze reaguje na ten rodzaj nawożenia. Możemy w ten sposób dokarmiać ją zarówno mikroelementami, jak i makroelementami.

Jak przebiega dolistne nawożenie?

nawożenie kukurydzy dolistneIstnieje spora ilość preparatów przeznaczonych do nawożenia dolistnego. Wybór tego konkretnego zależny jest od stadium rozwoju oraz stanu naszych roślin. Nawożenie kukurydzy dolistne sprawdzi się w przypadku regeneracji roślin po stresach. Dzięki nawożeniu dolistnemu zaopatrzymy kukurydzę w potas – składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju kolby kukurydzy. Nawożenie dolistne dostarcza również fosforu, który z kolei jest niezbędny do rozwoju systemu korzeniowego, a także wykształcania ziarna. Preparatów do dolistnego nawożenia jest naprawdę sporo. Łatwo jest popełnić w wyborze błąd, który sprawi, że nasze plony nie będą takie, jak byśmy chcieli. Kukurydzę jest najlepiej dokarmiać dolistnie we wcześniejszych fazach rozwoju. Pamiętajmy o tym, że wbrew powszechnie krążącym opiniom, kukurydza ma bardzo duże wymagania pokarmowe. Ich niezaspokojenie niestety grozi utratą części lub całości plonów. Warto jednak zaznaczyć, że taki oprysk powinien być stosowany jedynie prewencyjnie, a nie objawowo. Jeśli chodzi o kukurydzę, to często mamy do czynienia z tzw. ukrytym niedoborem – zwłaszcza jeśli chodzi o mikroelementy. Ukrytego niedoboru najczęściej nie jesteśmy w stanie w ogóle zaobserwować. Ukryty niedobór może prowadzić do obniżki plonów.

Decydując się na uprawę kukurydzy, starajmy się zapewnić jej jak najlepsze warunki. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni cieszyć się plonami, które z pewnością nas zaskoczą. Wybierając nawozy, stawiajmy na te najwyższej jakości. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze dawki.