Jak działają filtry cząstek stałych?

W nowoczesnych samochodach napędzanych silnikami z olejem napędowym jednym z niezbędnych elementów jest tak zwany DPF, czyli filtr cząstek stałych, który sprawia, że auta spełniają bardzo restrykcyjne normy dotyczące spalania oraz emisji szkodliwych spalin. Wymiana takiego filtra zwykle jest niezwykle kosztowna, więc warto wiedzieć, co zrobić, gdy się zapcha.

Czy filtrowanie cząstek stałych jest konieczne?

czyszczenie filtrów cząstek stałych gdańskTego typu filtr montowany jest w układzie wydechowym naszego auta. Jego zapchanie sprawi, że nie będziemy mogli skutecznie odprowadzać spalin z silnika, a co za tym idzie, nie będziemy mogli w pełni wykorzystać jego potencjału, praca motoru będzie nierówna oraz przerywana, w konsekwencji możemy nawet doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej. Zakup nowego filtra to bardzo duży wydatek, dlatego o wiele bardziej opłaca się niż wymiana filtra na nowy, zregenerowanie takiego elementu. Jest to możliwe dzięki starannemu zabiegowi czyszczenia filtra przez specjalistów. W tym celu potrzebne są specjalne narzędzia oraz wiedza dotycząca tego, w jaki sposób można to zrobić. Nie jest to wcale łatwe. W przypadku aut ciężarowych, które też muszą posiadać taki komponent, możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli interesuje nas sprawne czyszczenie filtrów cząstek stałych Gdańsk to dobre miejsce, aby poszukać odpowiednich specjalistów.

Obecnie coraz więcej firm wykonuje tego typu usługi. Niestety cały czas można spotkać się z opinią, że taniej jest usunąć taki filtr, jednak musimy liczyć się z tym, że wówczas auto będzie miało problem z zaliczeniem badania technicznego podczas okresowej kontroli, gdyż sprawdzany jest wówczas stan techniczny pojazdu oraz wszelkie jego parametry. To bardzo ważne, aby poddawać filtr regeneracji lub wymieniać go na nowy.