Jak dobrać żarówki do terrarium?

Jeśli jesteśmy początkującymi terrarystami, zawsze warto posłuchać porad i wskazówek, bardziej doświadczonych hodowców. Ich doświadczenie i wiedza pozwala na zdobycie nie tylko nowych, ale również bardzo potrzebnych i inspirujących informacji. 

Żarówka uvb dla agam 

żarówki uvb dla agamyGdy chodzi o hodowlę agam brodatych, światło jest decydującym czynnikiem. Optymalnie doświetlone, ma kluczowy wpływ na aktywność tych zwierząt. Reguluje im bowiem cykl dobowy, a także wpływa na syntezę witaminy D3, co jest możliwe właśnie dzięki żarówce uvb. Nadmienić tu trzeba, ze witamina D3 jest dla agam szalenie ważna, ponieważ to ona ma decydujący wpływ na ich rozwój. Światło w terrarium powinno być jasne, najlepiej jeżeli będzie miało zimną barwę. Żarówki uvb dla agamy nie powinny się świecić dłużej niż trzynaście-czternaście godzin na dobę. Natomiast w zależności od pory roku można ten czas wydłużyć lub skrócić. Lampy uvb mają za zadanie chronić agamę przed niedoborem, wyżej już wspomnianej, witaminy D3 i jego następstwem, czyli MBD. W jednym z badań dowiedziono, że suplementacja diety witaminą D3 była nieskuteczna i nie przeciwdziałała jej niedoborom. Natomiast następna grupa badaczy dowiodła, że odpowiednie oświetlenie uvb umożliwia agamie jej efektywną syntezę. Agamy nie należą do zwierząt, które są trudne w hodowli, nic z tych rzeczy. Natomiast wymagają optymalnych warunków jeśli chodzi o światło i to w zasadzie jedyne, na czym powinniśmy się skupić. Bowiem wyposażenie terrarium i aranżacja to tak naprawdę kwestie drugorzędne. 

Warto zorientować się z jakimi żarówkami uvb mamy do czynienia. Tak, by jak najlepiej dobrać ich rozmiar i formę do naszego terrarium. Koszt żarówek jest zróżnicowany i zależy od kilku czynników, między innymi mocy oraz rodzaju i formy.