Funkcjonowanie maszyn do kostki brukowej

Brukarstwo i układanie wszelkiego rodzaju kostki brukowej do niedawna kojarzyło się tylko i wyłącznie z pracą fizyczną. Jednak od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się maszyny, które pozwalają na pokrywanie powierzchni kostką brukową bez konieczności układania jej przez brukarza. Dzięki temu układanie może być nie tylko szybsze i bardziej efektywne, ale także dokładniejsze. Jakie zalety ma zatem użytkowanie tego typu maszyn?

Jak działają maszyny układające kostkę brukową?

maszyny do kostki brukowejMaszyny tego typu są elementem ekonomicznego konkurowania pomiędzy wieloma firmami. Właściciel firmy, który zdecyduje się na zakup tego typu maszyny już na starcie posiada pewną przewagę, którą trudno zniwelować konkurentowi, dysponującemu tylko i wyłącznie rękami do pracy swoich brukarzy. Maszyny do kostki brukowej mogą być stosowane do układania bruku na posesjach, placach firmowych czy w miejscach, z których korzystają mieszkańcy (np. chodników). Maszyna może być stosowana do układania każdego rodzaju kostki, a także z powodzeniem jest używana także do układania krawężników. Krawężniki mogą być układane za pomocą technologii mechanicznej lub podciśnieniowej. Jednak sama funkcja układania stanowi najważniejszą, jednak tylko część oprzyrządowania maszyny. Wiele modeli jest także wyposażanych w zamiatarki i łyżki do transportu potrzebnych w pracy materiałów. Maszyna jest także przystosowana do przewożenia palet z kostką.

Spalinowe silniki maszyn tego typu zapewniają niezawodność i szybkość poruszania się po każdej powierzchni. W tego typu maszynach najczęściej spotkamy silniki Diesla, które są stosowane także w niezliczonej ilości innych maszyn budowlanych. Dzięki swojej budowie maszyna jest także używana do układania kostki na placach składowych za pomocą chwytaków hydraulicznych.