Elementy instalacji basenowej

Decydując się na wybudowanie w przydomowym ogrodzie basenu, warto zapoznać się z elementami, z których powinien się on składać. Mimo że wielu osobom wydaje się, że jest to jedynie niecka osadzona w podłożu, basen jest skomplikowanym systemem. Wykorzystuje się w nim nie tylko instalacje oświetleniowe, ale też stacje oczyszczające i uzdatniające.

Z czego składa się basen?

instalacje basenoweGłównym elementem, który jest też częścią użytkową basenu, jest niecka. Może ona być zagłębioną w ziemi konstrukcją z żelbetu lub prefabrykatów. Instalacje basenowe to jednak o wiele więcej. W niecce muszą zostać wykonane otwory, które pozwolą na montaż skimmerów. Te wyłapywać mają dryfujące zanieczyszczenia, a samą wodę, tłoczyć dzięki działaniu pompy przez filtry piaskowe, które służą do pozbycia się z niej najmniejszych drobin. Ponadto basen powinien być wyposażony w system automatycznego uzdatniania wody. Odpowiedzialny jest on za dozowanie chemikaliów na bazie chloru, które oczyszczają środowisko wodne z drobnoustrojów i nie pozwalają na rozwój niebezpiecznych bakterii. Bez niego, należałoby uzdatniać wodę samodzielnie. Należy jednak wtedy trzymać się określonych terminów wykonania tego zabiegu oraz bardzo precyzyjnie dokonywać pomiaru parametrów wody, aby uzyskać odpowiednie stężenie środków chemicznych. Instalację można wzbogacić o system oświetlenia podwodnego, a także dysze masujące przy krawędziach zbiornika.

Baseny są nie tylko pełnymi wody, sztucznymi zbiornikami. To cała instalacja wyposażona w kilka różnych systemów, bez których jej funkcjonowanie byłoby bardzo utrudnione, a w niektórych sytuacjach nawet niebezpieczne. Warto więc przed podjęciem decyzji o samodzielnym jej wykonaniu zapoznać się z niezbędnymi informacjami na temat jej budowy.