Czym jest szybki kredyt?

Skala tego, czym jest szybkość, w przypadku procesu udzielania kredytów jest czymś relatywnym. Musimy tutaj zastanowić się, czy mówimy o kredycie hipotecznym, gotówkowym, czy też o pożyczce pozabankowej. Inne standardy będą też dotyczyć kredytów udzielanych osobie indywidualnej, osobie prowadzącej działalność gospodarczą, czy w kredycie przeznaczonym dla firm.

Szybkość uzależniona od rodzaju kredytu

szybki kredyt bez bik i zaświadczeńWszystkie produkty, które wymieniliśmy powyżej charakteryzują się określonym czasem trwania procesu, który uzależniony może być od konkretnych ograniczeń ustawowych, wewnętrznych procedur banków i instytucji finansowych oraz przyjętych praktyk. Ramy czasowe analizy i wydania decyzji w kredycie hipotecznym mieszczą się kolejno w 7 dniach na analizę wniosku i 21 dni na analizę finansowo-formalną.  Czas ten jest narzucony przez ustawę o kredycie hipotecznym. Kredyt gotówkowy i czas na wydanie decyzji o jego przyznaniu lub nieprzyznaniu jest uzależniony od wewnętrznych procedur danego banku. Zdarzają się banki, w których decyzja kredytowa jest wydawana w ten sam dzień, w którym wprowadzony jest wniosek, natomiast zdarza się też, że na decyzję trzeba czekać około 2 tygodni. Szybki kredyt bez BIK i zaświadczeń jest jak najbardziej możliwy, zwłaszcza w wypadku klientów danego banku. Wówczas propozycja kredytu jest wydawana na podstawie zautomatyzowanej analizy wpływów na konto, a sama decyzja kredytowa jest zautomatyzowana i wymaga jedynie potwierdzenia kredytobiorcy.

Inne standardy mają miejsce jeszcze w przypadku analizy przedsiębiorstw w przypadku chęci wzięcia kredytu firmowego. Zdarza się, że procesy, zwłaszcza przy dużych kwotach przekraczający milion złotych trwają nawet do pół roku. Jest to normalne zjawisko, zwłaszcza że analiza przewiduje nie tylko analizę finansową, ale także weryfikację terenową i wywiad gospodarczy.