Akcesoria przeciwpożarowe są bardzo zróżnicowane. Każdy z nas słyszał przynajmniej o kocach gaśniczych i samych gaśnicach, a także innych sposobach ochrony przed ogniem: drzwiach przeciwpożarowych, klapach oddymiających czy hydrantach. Czy znamy jednak ich mechanizmy działania, by móc w razie konieczności się nimi posłużyć?
Właściwe zastosowanie akcesoriów przeciwpożarowych
Każda firma powinna posiadać wyposażenie na wypadek pożaru, ulokowane w łatwo dostępnych miejscach dla umożliwienia szybkiej i skutecznej reakcji każdemu, kto natknie się na zaprószony ogień. Warto zainwestować w gaśnice oraz koce gaśnicze – cena tych narzędzi jest w większości sklepów podobna i niezbyt wygórowana. Nie wolno zapominać także o regularnej organizacji szkoleń przeciwpożarowych – co bowiem da nam gaśnica czy koc, jeżeli nie będziemy potrafili z nich skorzystać? Niektóre narzędzia w nieodpowiednich rękach mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Przykładowo koc gaśniczy, wykonany z niepalnego włókna szklanego, jest przedmiotem podręcznym, który warto posiadać także we własnym domu. Jego zastosowanie sprowadza się do szczelnego okrycia płonącej osoby lub przedmiotu, tak by odciąć dopływ tlenu i tym samym ugasić ogień. Nie wystarczy tylko nakryć obiektu kocem lub luźno go narzucić, co niestety czasami się zdarza i w ogóle nie pomaga. Standardowy koc posiada powierzchnię kilku metrów kwadratowych, co pozwala na jego zastosowanie tylko w przypadku niedużych pożarów.
Poza samym wyposażeniem danego miejsca w akcesoria przeciwpożarowe, należy pamiętać o regularnych kontrolach instalacji oraz okresowej wymianie gaśnic na nowe, by być pewnym ich sprawności. Bądźmy również świadomi, że bezpieczeństwo powinno stanowić priorytet dla osób zarządzających firmą oraz budynkiem i nie można na nim oszczędzać.