Budowa szklarni i jej automatyka

Razem z żoną wymyśliliśmy nowe hobby i być może sposób na mały zarobek. Wpadliśmy na genialny pomysł hodowli drzewek i krzewów, jednak nie takich standardowych, ale w technice bonzai. żona odpowiada bardziej za hodowlę i uprawę, kształtowanie itp., a ja za sferę techniczną zaopatrzenie, organizację miejsca. W pierwszej kolejności kupiliśmy kilka książek oraz zacząłem myśleć nad organizacją miejsca – szklarni.

Idealna szklarnia z pełną automatyką

automat do otwierania okien w szklarniDrzewka bonzai moją różne potrzeby, w naszym klimacie nie wszystkie wytrzymałyby zimę, dlatego albo trzeba byłoby hodowlę zmieścić w naszym domu, albo zbudować szklarnię. Oczywiście spodobał mi się ten drugi pomysł i to nie miałaby być zwykła szklarnia. Jestem informatykiem, ale z zamiłowania elektronikiem i konstruktorem. Dlatego jasno stwierdziłem, że szklarnia będzie szczytem nowej technologii, wyposażona w szelką możliwą automatykę. Oczami wyobraźni już widziałem automatyczne podgrzewanie podłogowe, automatyczny system podlewania, zdalnie sterowane dodatkowe oświetlenie UV oraz automat do otwierania okien w szklarni. I to właśnie automat do okien stworzył najwięcej problemu. Większość poprzednich urządzeń mogłem w pewnym stopniu sam zaprojektować. Natomiast automat do otwierania okien w szklarni mnie przerósł. Po pierwsze musiałem mieć ich kilka, w planach było że ma otwierać 4 okienka. Automat miał działać na w dwóch grupach po dwa okna i musiałby sterowany zdalnie. Po wielu pomysłach doszedłem do wniosku, że automat do otwierania okien musi być sterowany aplikacją z komórki, abym z każdego miejsca mógł zamknąć lub otworzyć te okienka.

Po dokładnym określeniu moich wymagań rozpocząłem poszukiwania odpowiedniego automatu do otwierania okien w mojej szklarni. Udało się go zaleźć na zagranicznym portalu aukcyjnym. Chwilę czekałem na dostawę, ale muszę powiedzieć że spisał się doskonale i moja szklarnia jest smart szklarnią.