Bryczesy – element odzieży jeździeckiej

Specjalne przystosowania bryczesów do jazdy konnej obejmują brak ciasnych szwów po wewnętrznej stronie nogawek oraz łatkę po wewnętrznej stronie kolana, na przykład z odpornego na zużycie materiału, takiego jak skóra. Bryczesy mogą posiadać tzw. lej (rodzaj wzmocnienia), skórzany lub skóropodobny, na siedzeniu, który zapewnia jeźdźcowi lepszą przyczepność w siodle.

Damskie i męskie bryczesy do jazdy konnej

bryczesy jeansowe damskieKlasyczne bryczesy są beżowe lub białe, ale do celów roboczych są produkowane również w innych kolorach. Słowo „jodhpurs” jest często używane zamiennie z bryczesami jeździeckimi, choć jest to technicznie niepoprawne. Bryczesy są spodniami jeździeckimi, które schodzą do około połowy łydki i są przeznaczone do noszenia z długimi pończochami i wysokimi butami. Typowe spodnie w stylu jodhpurs są dłuższe, sięgają do kostki. Zwykle noszone są do nich półbuty o długości do kolan. Bryczesy są czasami noszone jako element garderoby zgodny z trendami modowymi (np. bryczesy jeansowe damskie) lub jako odzież zawodowa. W kulturze popularnej, bryczesy w stylu jodhpurs noszone z wysokimi butami są szczególnie kojarzone z oficerami wojskowymi, którzy nosili mundury oparte na odzieży jeździeckiej, często wywodzące się z arystokratycznej tradycji kawaleryjskiej. Bryczesy z klapami na biodrach i wysokie buty stanowiły część munduru wojskowego oficerów armii w cesarskich Niemczech, II Rzeczypospolitej, nazistowskich Niemczech i wielu krajach bloku wschodniego, w tym w byłym ZSRR i NRD.

Jodphurs, czyli bryczesy z rozszerzonymi biodrami, przyjęły się także jako mundur niektórych oddziałów policji motocyklowej. W dziedzinie kinematografii styl ten zaczął być kojarzony z autorytetami i został skopiowany przez niektórych hollywoodzkich reżyserów filmowych w Stanach Zjednoczonych.