Bezpieczeństwo przy obrabiarce

Podczas oglądania obróbki skrawaniem na filmach, wszystko wydaje się proste i przede wszystkim bezpieczne. Wydawać by się mogło, że operator zawsze jest bezpieczny. Nic bardziej mylnego, operator jest bezpieczny tylko dlatego, że zachowuje szczególną uwagę podczas pracy i przede wszystkim stosuje się do zaleceń producenta obrabiarki.

Co grozi nam podczas pracy przy obrabiarce?

obróbka skrawaniem śląskAby pracować przy jakiejkolwiek obrabiarce skrawającej do metali, należy posiadać minimum wiedzy w tym zakresie. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala poznać zasadę działania danego urządzenia. Jeśli już samodzielnie obsługujemy obrabiarki skrawające, to niemal przez cały czas pracy musimy mieć się na baczności. Przyjęło się, że obróbka skrawaniem śląsk wymaga ciągłego napięcia uwagi operatora. Jeśli ten choć na chwilę straci czujność, to może dojść do poważnego wypadku. Warto zaopatrzyć się w okulary ochronne, ponieważ obróbka skrawaniem jest obróbką wiórową, czyli odpadami powstałymi w procesie skrawania są wióry. Te zazwyczaj są bardzo niewielkich rozmiarów, więc dość łatwo mogą dostać się do ludzkiego oka. Chyba nikomu nie trzeba mówić, że potrafią być bardzo twarde, więc w kontakcie z okiem mogą wyrządzić spore szkody. Kolejnym niezbędnym elementem garderoby operatora obrabiarki skrawającej do metali są rękawice. Te w dużym stopniu chronią dłonie przed przecięciami skóry i skaleczeniami, ponieważ obrabiane detale bardzo często mają ostre krawędzie. Ponadto dają nam one pewność chwytu i żaden element nam się już nie wyślizgnie z dłoni.

Praca na stanowisku operatora obrabiarki tylko z pozoru wygląda na łatwą. W rzeczywistości jest bardzo odpowiedzialna i wymaga ciągłego skupienia od pracownika. Warto zatem zachować szczególną uwagę na stanowisku pracy.