Aktywny wypoczynek na Dolnym Śląsku – Kudowa Zdrój

góryDolny Śląsk jest wspaniałym terenem, tak pod względem walorów geograficznych, jak i ciekawostek dla turystów. W szczególności, rozmaitością poszczycić się mogą tereny Sudetów, które są wyjątkowe. Wygląd tychże wzgórz cechuje się ogromnym zróżnicowaniem struktury, w głównej mierze poprzez częste wypiętrzanie i wybrzuszanie górotworu a także długich okresów niszczenia.

Z tego też powodu, bryłom w rejonie Dolnego Śląsku towarzyszą tak rozległe kotliny śródgórskie, duże doliny rzek a także formy polodowcowe. Pod względem warunków klimatycznych góry także są oryginalne – w porównaniu do, na przykład Karpat, na takich samych wysokościach panuje odmienny klimat, co powoduje, że granica lasu mieści się o wiele dalej. W dodatku, specyficzne dla tych obszarów są inwersje temperatur i wiatry fenowe, które mają ogromną moc oraz powodują niezwykle groźne w skutek topnienia śniegów a także powodzie. Województwo dolnośląskie zróżnicowany jest także pod względem fauny. Chociaż świat zwierząt uległ w znaczącej mierze przeobrażeniom przez niszczycielską działalność ludzi, to nadal teren ten jest bardzo bogaty, szczególnie w jelenie, dziki czy kozice, które istnieją tylko w masywie Śnieżnika w liczbie kilkunastu sztuk. Jeśli idzie o podział administracyjny Dolnego Śląska, to do najbardziej zamieszkałych miast należą głównie Wrocław, Jelenia Góra oraz Legnica. W tych miejscowościach znajduje się mnóstwo urozmaiceń turystycznych, między innymi zamki, opery oraz parki krajobrazowe. Jakkolwiek, osoby lubiące spokój, mogą wybrać się do słabo zaludnionego terenu. Jednym z nich jest Kudowa Zdrój, ulokowana na granicy z Czechami.

To nieduże miasteczko ma niedużo ponad 10 tysięcy mieszkańców oraz jest niesamowicie ciekawie zlokalizowane, gdyż Kudowa leży na granicy Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, dzięki czemu panujący tam klimat jest zdecydowanie łagodniejszy aniżeli w pobliskich obszarach. Bez różnicy na to, jaki obszar wybierzemy odwiedzając Dolny Śląsk, najważniejsze, byśmy miło spędzili urlop pośród wyjątkowych w swoim rodzaju krajobrazów.

Tagged with: